Migrena je dedna bolezen, pri kateri so možganska plovila preobčutljiva in postanejo vnetljiva pod vplivom škodljivih zunanjih in / ali notranjih dejavnikov. Napadi migrene spremljajo hude bolečine, fotofobije in slabost. V možganih ni trajnih degenerativnih sprememb, vazodilatacija in vnetje se pojavita samo med napadom in se nato ustavita.

Migrena ne predstavlja nevarnosti za zdravje, poleg tega - ljudje, ki trpijo zaradi tega, ohranjajo jasnost duha in dober spomin. Ampak med boleče napade na pozitivne vidike bolezni ne želite razmišljati. Kako razumeti, ali imate res migrena ali glavobole drugačne narave?

Tukaj je tisto, kar morate vedeti o migrenah:

Zasegi imajo ponavadi štiri faze: prodrome, avro, bolečino in post-normalno obdobje;

Prodrom je anksioznost in predikcija napada, aura je vidna, otipna, vohalna in govorna motnja pred napadom, bolečina migrene je vedno zelo močna, pulsira in lokalizirana v določenem delu glave, postnormalni čas pa je občutek šibkosti po napadu;

Včasih je migrena brez aure, vendar njegova odsotnost ne odpravi diagnoze;

Hude migrene lahko spremljajo bruhanje, vrtoglavica, dvojni vid in zatemnitev oči in celo paraliza okončin. Ponavljajoča se bolečina v trebuhu in bruhanje nejasne etiologije pri otrocih so lahko tudi manifestacija migrene.

Pri ženskah se migrena najprej kaže v starosti 13-23 let, pogosto je njen prihod povezan s prvim rojstvom. Fantje trpijo zaradi te bolezni veliko manj pogosto, vendar začnejo trpeti prej - od 8 do 10 let in težko je predvideti, kdaj se bodo napadi končali. Migren se diagnosticira le v 6% celotne moške populacije. Med ženskami trpi vsak peti, vendar se skoraj vse migrene umaknejo po menopavzi.

Popolnoma ozdraviti migrena je nemogoča, pa tudi pojasniti njegove vzroke ali preprečiti razvoj. Toda bolezen je lahko in bi morala biti pod nadzorom. V idealnem primeru ne bi smeli imeti več kot dva napaka na mesec in ne bi smeli trajati več kot dve uri. Tisti, ki se navadijo v bolečino in za dve do tri dni tečejo v stranišče, takšne besede zdijo nedosegljivo sanje. Ampak ne bodi v naglici do obupa. Poskušali vas bomo naučiti, da živite na tak način, da vam migracija ne bi vladala, vendar ste jo storili.

Če želite prevzeti nadzor nad migreno, morate:

Izračunajte dejavnike, ki spodbujajo, in jih skrbno izognite;

Razumeti raznolikost zdravil proti bolečinam, poiskati pravo zdravilo in ga vzeti pravilno, da hitro olajšate bolečino;

Storite vse, da zmanjšate pogostost napadov.

Vsaka od teh treh točk bomo zdaj podrobno analizirali.

Migrinski sprožilci: poznajte svojega sovražnika

Migrena kot glavobol ni per se, temveč zgolj povečana občutljivost možganov. Za začetek bolečine so potrebni provokativni dejavniki, ki se imenujejo migrenski sprožilci. Oseba ima lahko enega ali več od teh sprožilcev, včasih pa napadi nastanejo le iz določene kombinacije.

Kaj se izkaže: če ni razloga, potem ne bo napadov? Prav gotovo, le težko se popolnoma zaščititi pred sprožilci - dobesedno so povsod. Nekdo je bolj srečen - njihova migrena premaga le na ozadju stresa in nekdo trpi zaradi kakršnega koli padca atmosferskega pritiska.

Ne hitite, da pripravite zaključke, poskusite obdržati "dnevnik migrene" za en mesec. Nariši tabelo, označite datume na vrhu in napišite vse možne sprožilce na strani. Če je prišlo do napadov, položite pluse v stolpec nasproti dejavnim dejavnikom, ki so se zgodili na ta dan. Na primer: pili - plus, niso spali - plus, deževalo - plus, so se prepirali z nekom - plus in tako naprej. Kot rezultat te mini študije, bo postalo jasno, kateri sprožilci (ali kombinacije sproži) povzročajo migrene napadov v vas.

Da vam pomagamo odkriti svoje sovražnike, vam bomo predstavili seznam vseh možnih notranjih in zunanjih sprožilcev migrene:

Alkohol Najprej se morate paziti na rdeče vino in šampanjec. Vsak alkohol širi krvne žile in povzroči migrena, vendar rdeče vino vsebuje tudi flavonoide, šampanjec pa vsebuje mehurčke iz ogljikovega dioksida, zato je vazodilatacijski učinek teh močnih pijač najbolj izrazit;

Hrana Na prvem mestu so izdelki, ki vsebujejo tiramin - prekajeno meso, modri sir, pivo. Nekaj ​​manj sprožilcev so citrusi, banane in čokolada. V zadnjem času obstajajo dokazi, da lahko migrene napadajo navidezni mononatrijev glutamat, prehranski dodatek, ki okrepi okus večine končnih izdelkov. Kar zadeva kofein, je njena vloga pri začetku mehanizma migrene dvoumna. Po eni strani kava in močan čaj zožijo krvne žile, po drugi strani pa je redna poraba kofeina zasvojenost. In ostro zavrnitev tega povzroči neželene spremembe v žilnem tonu in posledično migrenski napad;

Način napajanja. Pravzaprav ni pomembno, kaj jeste, ampak kako pogosto to storite. Dolg odmor med obroki povzroči kritičen padec ravni glukoze v krvi. In kdo je najbolj prežaren v telesu? Seveda, možgani. In če je nagnjen k migrenam, se vam ne bo ne maščeval nad gladovno stavko z napadom bolečih bolečin. Samo ne pozabite, da prigrizite vsakih 3-4 ure;

Alergija. Posamezna nestrpnost do hrane, zdravil ali zunanjih dejavnikov (prah, cvetni prah) je neposredno povezana s pogostostjo napadov migrene. To dejstvo je potrdila medicinska raziskava, v kateri je bila skupina bolnikov izolirana od vseh njihovih alergenov za tri mesece. Absolutno pri vseh predmetih se je pogostost napadov zmanjšala in bolečina postala manj intenzivna in dolgotrajna;

Tekoče. Vsem, ki trpi zaradi migrene, še posebej potrebuje 1,5 litra čiste vode na dan. To bo omogočilo pravilno delovanje biokemičnih reakcij v telesu in izguba teh reakcij se ne bo kopičila v tkivih in posodah. Če ste vključeni v šport ali trdo fizično delo, upoštevajte naraščajoče potrebe po telesu za čisto vodo. Ne v čaju, kavi ali soku, ampak v navadni vodi;

Zdravila. Zdravila, ki imajo vazodilatacijski učinek (na primer Nitroglycerin, Courantil itd.), Skoraj zagotovo sproži migrenski mehanizem in povzroči napad, zato pred prevzemom pozorno preberite vsa obvestila o vseh zdravilih;

Spanje Odrasla oseba mora spati od 6 do 8 ur na dan, ne manj. Recimo, da ste spremenili svoje delovno mesto in namesto običajnih 8 ur, zdaj spali samo 5. Prilagoditev takšnemu urniku bodo nujno spremljali napadi migrene. Ista stvar se lahko zgodi z osebo, ki je odšla na počitnice in se odločila spati pred poldnevom - zelo verjetno je, da se bo tvoj sybarizem spremenil v grozno glavobol;

Čustveni stres. Težko si je predstavljati vsakdanje življenje brez stresa, vendar se lahko naučite, kako se sprostite in obnovite. Za ljudi z migreno je to še posebej pomembno. Med samim stresom, ko je telo koncentrirano, ne bo napadov, ki vas bo prehitela nekaj ur kasneje ali naslednji dan. Zato se po živčnem šoku ali konfliktu trudite, da se znebite negativnega in znebite napetosti;

Šport in aktivnosti na prostem. Ves dan na vrtu, prvi fitnes trening, dolg nakupovanje - in zdaj ste že zrušili z migrenskim napadom. Poznate slike, kajne? Če se ne premaknete veliko v življenje, ne bodite hitri, da bi se sam naložili, ampak če ste, nasprotno, redno vadite, nadaljujte dobro delo in se nikoli ne upočasnite;

Vreme Atmosferski padci tlaka ne moremo imenovati najbolj priljubljenih sprožilcev migrene - ti dejavniki vplivajo le na ljudi z nestabilnim arterijskim pritiskom. Vendar pa se ne moti, zato je verjetno, da ste hipertenzivni, trpijo zaradi migrene;

Okolje. Drugi zunanji dejavniki lahko povzročijo napad: dolg glasen zvok (gradnja, produkcijska hala, rock koncert, nogometna tekma), močan vonj (parfum, barva, lak, topilo), umazan zrak (dimljena ali prašna soba);

Hormoni. To je odgovor na vprašanje, zakaj migrena tako "ljubi" poštenega spola. Med življenjem telesa vsake ženske, pod vplivom spolnih hormonov, pride do resnih sprememb: deklica zori, z menstruacijo, zanosi, rodi, hrani in izgubi plodnost. In na vsaki stopnji delujejo hormoni. Ni presenetljivo, da skoraj vse ženske, ki trpijo zaradi migrene, praznujejo nasilne napade na predvečer menstruacije, v obdobju po rojstvu in med menopavzo.

Kako se znebiti glavobola?

No, končno je prišlo do najpomembnejše stvari - povedali in navedli v mislih vsa vprašanja, ki so vas pripeljala do te strani:

Ali naj dam milne pijače za migreno?

Kako pogosto lahko to storite?

In kako se znebiti slabosti?

Ali so tablete za glavobol škodljive?

Kako se razlikujejo drug od drugega, razen cene?

Kdaj jemati zdravilo: med avrom, po pojavu bolečine ali ko je že nemogoče prenašati?

Ali pa vzemite tableto za vsak primer posebej ob prvem domnevnem napadu?

Poglejmo vse, kar je v redu. Začnimo s popolnim seznamom vseh zdravil za migreno in glavobolom, kar kaže na njihovo pravo sestavo. Za vas je lahko veliko presenečenje, da se vam za isto snov zaračunajo 10 ali večkrat v lekarni z vami. Prav tako je pomembno, da se naučite razlikovati med tabletami, ki so primerne za zdravljenje migrene iz popolnoma neprimernega, in oceniti resnost morebitnih neželenih učinkov.

Enostavno zdravilo proti bolečinam

Uradna medicina takšna zdravila pozna kratko okrajšavo z nesteroidnimi protivnetnimi zdravili (NSAIDs) - nesteroidna protivnetna zdravila, to pomeni, da lajša vnetje brez pomoči hormonov. V nadaljevanju podamo podroben seznam teh zdravil, in tudi če v njej ne najdete imena tablete, preberite njihovo sestavo - zagotovo so povsem znani izrazi.

Absolutno vsi NSAIDs razbremenijo glavobole zaradi lajšanja vnetja v žilnih stenah. Z drugimi besedami, ta zdravila odpravijo sam vzrok bolečine, kar je zelo dobro. Vendar pa v nekaterih tabletah obstajajo dodatne sestavine, ki imajo pomirjujoč ali antispazmodičen učinek. Kolikor je to pomembno pri zdravljenju migrene, bomo podrobneje razpravljali.

In za predjed, razdelimo vse glavobolne droge v dve veliki skupini:

Enostopenjski analgetiki

Enostavni enokomponentni analgetiki vključujejo acetilsalicilno kislino, ibuprofen, acetaminophen, naproksen, ketorolak, ksefokam, lornoksikam in diklofenak.

Do zdaj so v Rusiji registrirana naslednja zdravila:

Acetilsalicilna kislina (Aspirin, Upsarin). Za zdravljenje migrene je dejansko odmerjanje od 500 mg ali več, najboljša možnost je, da pijete dve 500 mg tableti hkrati. Šumeče tablete so veliko bolj primerne, ker se absorbirajo hitreje, kar je zelo pomembno v slabostih. Lekarne lahko spoznajo tako imenovani srčni aspirin (trombotični, aspirinski kardio), ki je predpisan za bolnike z grožnjo kapi in srčnega infarkta, ker acetilsalicilna kislina zmanjša strjevanje krvi. Bodite previdni: tak aspirin ni popolnoma primeren za zdravljenje migrene, je premajhen odmerek;

Acetaminophen (Paracetamol). Paracetamol smo obravnavali kot zdravilo za visoko telesno temperaturo pri otrocih. Sama po sebi je varna, vendar ne preveč učinkovita, zato so večkomponentni analgetiki z dodatkom paracetamola primernejši za zdravljenje migrene. Čisti acetaminophen se prodaja tudi pod imeni Panadol, Tylenol, Efferalgan;

Ibuprofen (Nurofen 200 mg, Nurofen forte 400 mg, Mig 200, Mig 400, Brufen, Advil). Ima analgetični, antipiretični in protivnetni učinek. Dobro prenašajo bolniki, hitro razbremeni glavobole. Kadar je migreno predpisano v odmerku 500 mg;

Metamizol Natrij (Analgin 500 mg, baralgin 500 mg). Nismo začeli s tem najbolj priljubljenim analgetikom, ker se je v preteklih nekaj desetletjih močno diskreditiral. Redno jemanje zdravila Metamizole negativno vpliva na sestavo krvnih, jetrnih in ledvicnih funkcij. V celotnem civiliziranem svetu čista snov ni bila sproščena v odmerku 500 mg dolgo časa, temveč dodati le 100-250 mg v sestavo multikomponentnih zdravil proti bolečinam. V Rusiji se penny Analgin še vedno proizvaja s konjskim odmerkom metamizola, kar dobro odstrani glavobol migrene, vendar se redno uporablja za nepopravljivo škodo zdravju;

Naproxen (Naproxen 250 mg, Bonifen 275 mg, Bonifen Forte 550 mg). Za zdravljenje migrene se uporablja samostojno v odmerku 500-750 mg in kot del kombiniranih zdravil za glavobole. Prav tako se pogosto uporablja za boj proti ponavljajočim se bolečinam pri ženskah;

Diklofenak (Voltaren) - protivnetna snov, ki se uspešno uporablja za bolečino v hrbtu in hrbtu. Obstaja veliko trgovskih imen diklofenaka, in Voltaren, morda najbolj znanih med njimi. Tablete diklofenaka ali Voltaren v prahu se uporabljajo za lajšanje akutnih glavobolov in zdravljenje migrene;

Ketorolac (Ketanov, 10 mg);

Lornoksikam (Ksefokam, Ksefokam Rapid) Ketanov in Ksefokam - najmočnejši analgetiki, s katerimi lahko odstranite celo pulsat zobobol ali krče iz jetrne kolike. Obe zdravili se pogosto uporabljajo pri zdravljenju migrene, in ne samo v tabletah, ampak tudi v obliki injekcije.

Večkomponentni analgetiki

Ti zdravilni učinkovini lahko vsebujejo eno ali več glavnih učinkovin (na primer natrijev metamizol in paracetamol) ter eno ali dve dodatni snovi (npr. Kodein, kofein ali fenobarbital).

Znano je, da ima kofein vazokonstriktorski učinek, ki je zelo pomemben za migrene. Kodein in fenobarbital pomirjajo živčni sistem in zmanjšata razburljivost možganske skorje. V preteklosti se je fenobarbital uporabljal v velikih odmerkih za zdravljenje epilepsije in ta praksa je izpostavila resne neželene učinke in zabeležila učinek zasvojenosti. Upoštevajte, da sta kodein in fenobarbital zasvojenost, kar pomeni, da tablete s takšnimi aditivi niso primerne za redno zdravljenje migrene.

Za glavobol so našteti najbolj priljubljena kombinirana zdravila:

Citramon (paracetamol 180 mg + kofein 30 mg + acetilsalicilna kislina 240 mg). V isti sestavi je Askofen. Ta zdravila so primerna za zdravljenje migrene pri bolnikih, ki nimajo težav z visokim krvnim tlakom in žilnimi krči. Če želite ustaviti napad, morate piti najmanj 2 tableti hkrati;

Migrenol, Panadol ekstra (paracetamol 500 mg + kofein 65 mg). Tu imate živahen primer vlečenja denarja od nezvestih ljudi, ki trpijo zaradi divjega glavobola. Pridejo v lekarno, kjer so obvezno ponudili posebno zdravilo za migreno, ki se imenuje Migrenol, in seveda stane več sto. Dejansko so Migrenol, Panadol Extra, deset-papirni pretisni omot Paracetamol in skodelica kave. In iz migrene, ta zdravila pomagajo slabše od Citramona (tudi, mimogrede, deset rublja);

Pentalgin. Pod to blagovno znamko se prodajajo 4 zdravila, ki se razlikujejo po sestavi in ​​namenu. Prvi trije so primerni za bolečino pri redkih (ne več kot 2-krat na mesec) migrenskih napadih, četrti pa ima antispazmodični učinek in je namenjen odpravi kolike, krčev, zob, mišic, sklepov in menstrualne bolečine:

Pentalgin N (metamizol natrij 300 mg + naproksen 100 mg + kofein 50 mg + kodein 8 mg + fenobarbital 10 mg);

Pentalgin ICN (metamizol natrij 300 mg + paracetamol 300 mg + kofein 50 mg + kodein 8 mg + fenobarbital 10 mg). V isti sestavi so pripravljeni Sedal M in Sedalgin neo;

Pentalgin plus (propifenazon + paracetamol + kofein + kodein + fenobarbital);

Pentalgin (paracetamol 300 mg + naproksen 100 mg + kofein 50 mg + drotaverin 40 mg + feniramin maleat 10 mg).

Kofetin (propifenazon 210 mg + paracetamol 250 mg + kofein 50 mg + kodein 10 mg) je dober, ker ne vsebuje analgina, vendar ni primeren za trajno zdravljenje migrene zaradi kodeina;

Tempalgin (metamizol natrij 500 mg + triacetonamin 4 toluen sulfonat 20 mg). To so vse znane "zelene tablete iz glave." Pravzaprav je bolečina zaradi velikega odmerka analgina in nenakotnega sedativa dobro razbremenjena;

Spazmalgon (Spazgan, vzel sem 500 mg natrijevega metamizola + pitofenon 2 mg + fenpiverinium bromid 20 mg). Za uporabo tega zdravila za zdravljenje migrene stalno je velika napaka. Ima popolnoma drugačen namen. Seveda bo 500 mg zdravila Analgin utrujajoče bolečine, vendar smo že govorili o njegovi škodi. In druge komponente zdravila Spasmalgona imajo antispazmodični učinek, ki med migreno ni pomemben, ker so posode v možganih razširjene in vnetljive, vendar ne stisnjene. Prekinimo mit do konca: Drotaverine (No-spa) je prav tako neuporaben za migrene. Ima izključno antispazmodični in ne protivnetni učinek, vendar med migrenskim napadom ni krčev;

Andipal (natrijev metamizol 250 mg + dibazol 20 mg + papaverin 20 mg + fenobarbital 20 mg). Zelo učinkovito zdravilo za lajšanje glavobola pri ljudeh, ki trpijo zaradi migrene na ozadju hipertenzije in povečane razdražljivosti živčevja. Vendar pa je zaradi dejstva, da ena tableta zdravila Andipal vsebuje le polovico tablete analginuma, za zdravljenje migrene morate piti dve tableti hkrati, kar je 40 mg fenobarbitala. Zato je zasvojenost neizogibna.

Zdaj razpravljamo o "požaru", metodah injiciranja za razbremenitev strašnega glavobola med migrenskim napadom. Morajo se sprijazniti, ko je oseba vzela absolutno neprimerne tablete, ki mu niso pomagale in so zamudili dragoceni čas ali pa je pogumno pretrpel bolečino, dokler se ni začel vzpenjati na steno. Seveda tega ne morete storiti, če pa se je situacija zgodila, bo moral narediti injekcijo.

Pri intramuskularnih injekcijah doma se najpogosteje uporabljajo naslednji analgetiki:

Baralgin - 2500 mg analgetik v 1 ampuli. Ekvivalent petih tablet analgina se takoj sprosti v kri. Na stopnji, ko je glavobol neznosen in ga spremlja slabost, je to najboljši izhod;

Ketorol - 30 mg ketorolaka v 1 ampuli. Pomaga hitreje in bolje kot Baralgin, manj škode za zdravje, vendar stane veliko dražje in nikoli ni na voljo zdravnikom v nujnih primerih. Če imate hudo migreno, bolje kupite Ketorola v lekarni sami, skupaj s pravimi brizgami, in jo držite blizu.

Učinkovita in neboleča alternativa za injekcije je rektalna supozitorija. Ker velika plovila gredo skozi rektum, od tod bolečine hitro vstopajo v krvni obtok, ki obidejo prebavni trakt, kar je gnusno.

Za zdravljenje migrene uporabljamo naslednje sveče:

Voltaren 50 in 100 mg (diklofenak);

Cefecone D (paracetamol);

Indomethacin 50 in 100 mg.

Če navzea ni zelo močna in je ne spremlja bruhanje, je smiselno jemati diklofenak v prahu - Voltaren Rapid vrečka. Zelo hitro se absorbira v želodcu in ne draži sluznice, zato ne poslabša slabost.

Ob koncu pogovora o kombiniranih zdravilih proti bolečinam pri zdravljenju migrene bi se rad zadržal na zdravilih na recept. Takih tablet ni mogoče kupiti v lekarni, ker vsebujejo nevarne snovi, ki povzročajo zasvojenost. Na primer, Zaldiar (tramadol 37,5 mg + paracetamol 325 mg). Paracetamol je bil omenjen zgoraj, tramadol pa je polnarkotična snov, ki aktivira endorfinske receptorje. Z drugimi besedami, oseba, ki jemlje tramadol, čuti, kot da ima v krvi veliko vesel hormon - endorfin. Vzrok bolečine se nadaljuje, v možganih pa se sprožijo mehanizmi proti bolečinam. Zdravilo Zaldiar se uporablja le za zdravljenje hudih nenadzorovanih oblik migrene in le v skladu z navodili zdravnika.

Specialni analgetiki za migrene

Dokler je migrena, toliko znanstvenikov poskuša poiskati posebno zdravilo za zdravljenje te skrivnostne bolezni. Pomemben odstotek pacientov sploh ne more izbrati anestetika med razpoložljivimi in priljubljenimi analgetiki - tablete preprosto ne pomagajo. Zato je bil znanstveni preboj pri zdravljenju migrene le vprašanje časa in v zadnjem času.

Leta 1989 je nemška farmacevtska družba GlaxoSmithKline razvila prvo posebno anti-migrensko zdravilo - sumatriptan. Omejuje dilatirana posoda, blokira sproščanje kalcitonizirajočega peptida in substance P iz končnic trigeminalnega živca, s čimer popolnoma ustavi napad migrene. Do danes se sumatriptan šteje za "zlati standard" pri zdravljenju migrene - to zdravilo radikalno izboljšuje kakovost življenja več kot 70% bolnikov, ki so ga poskusili sami.

Triptani

Sumatriptan je bil prvi član družine zdravil proti migreni. V zadnjih 30 letih je bila ta družina dopolnjena z več učinkovitimi sredstvi. Pomembno je razumeti, da triptani ne lajšajo nobenega drugega glavobola, razen tistega, ki ga povzroča migrena. Hkrati nobena druga vrsta zdravil ne kaže tako visoke učinkovitosti pri zdravljenju migrene kot triptanov.

Naslednji triptani se prodajajo v ruskih lekarnah:

Sumatriptan in njegovi generiki (zdravila z isto aktivno sestavino):

Emigran tablete po 50 in 100 mg in v obliki razpršila 20 mg (en odmerek);

Amigrenin 50 in 100 mg (Rusija);

Sumamigren 50 in 100 mg (Poljska);

Rapimed 50 in 100 mg (Islandija);

Zolmitriptan (Zomig 2,5 mg);

Eletriptan (Relpax 40 mg);

Naratriptan (Namig 2,5 mg).

V primerjavi z izvornimi zdravili so generična zdravila do štirikrat cenejša, poleg tega pa imajo enako visoko učinkovitost. V naši državi je Amigrenin (generična zdravila Sumatriptan), ki jo je mogoče kupiti v povprečju za 150-200 rubljev, uživajo zasluženo ljubezen med migrenskimi bolniki.

Pojav triptanov na farmacevtskem trgu je bilo reševanje za milijone ljudi, ki trpijo zaradi bolečih migrenskih napadov z navzeo in bruhanjem. Toda, kot je to pogosto v življenju, ima vsaka dobra stvar pomanjkljivosti. Triptani niso nobena izjema. Ker močno zožijo vnetja, nekateri preprosto ne morejo jemati teh zdravil.

Pomembno: Triptani so strogo kontraindicirani pri bolnikih s kronično povišanim ali slabo nadzorovanim krvnim tlakom, koronarno boleznijo srca in tudi z miokardnim infarktom ali možgansko kapjo.

Čeprav imajo triptani v smislu točke, selektivnega učinka na posodo možganov, njihov učinek na srce in periferne posode ni mogoče popolnoma znižati. Zato zdravniki ne predpisujejo zdravljenja z migreno s triptani pri relativno zdravih in mladih bolnikih, ki v intenzivnem fizičnem naporu trpijo bolečine v srcu ali občutek težke svinjosti v nogah. Vlakne vene in tromboflebitis v zgodovini so tudi dejavniki, ki ne podpirajo triptanov.

Če imate migreno z auro, je zelo pomembno, da izberete pravi trenutek za jemanje triptana. V času aure se posodice možganov zožijo in pojav bolečine signalizira njihovo širjenje in vnetje. Zato v nobenem primeru ne smemo vzeti tabletke na stopnji aure, da bi dosegli bolečino. Torej ne boste prehiteli, ampak samo podaljšati auro in povečati svojo tesnobo med napadom.

Bolje je začeti zdravljenje migrene s Sumatriptanom ali Zomigom po posvetovanju z zdravnikom in osnovnim pregledom, vključno z elektrokardiogramom. Seveda se v lekarni prodajajo ti drogi brez recepta, vendar ne hitite, da gredo tja, ne da bi obiskali zdravnika. Dejstvo, da se triptani prodajajo v 2 ali 3 tableti v enem paketu, kaže, da je preveliko doziranje ali zloraba hude negativne posledice.

Pomembno: Triptani ne morejo zdraviti redkih hudih oblik migrene z aura - hemiplegično in bazilarno migreno. Poleg tega so ta zdravila kontraindicirana pri otrocih, mlajših od 18 let, nosečih in doječih ženskah.

Običajno se triptani dobro prenašajo, le včasih bolniki opazijo občutek lezenja, mrzlico in tesnobo v prsnem košu. Tridesetletna praksa zdravljenja migrene s triptani omogoča varno govorjenje o njihovi varnosti in učinkovitosti. Zato, če nimate kontraindikacij, se ni treba bati - lahko varno nadaljujete z zdravljenjem.

Derivati ​​erotamina

Obstaja še en, starejši razred posebnih antiemergijskih analgetikov - derivatov ergotamina. V nasprotju s triptani, le ožji posodi, in zelo močno in hitro, so lahko nevarni, še posebej v velikih odmerkih. V večini tujih držav te vrste zdravila niso vedno predpisane za zdravljenje migrene. Izvedeni derivati ​​erotamina veljajo samo kot rezervne snovi za lajšanje hudih napadov, če nobena druga metoda ne deluje.

Na primer, zdravilo Dihydroergotamine v ampulah je prisotno v arzenalu zahodnih zdravnikov v primeru nujne oskrbe bolniku s statusom migrene (to je več dni brez glavobola brez konvencionalnih analgetikov). Ne morete kupiti dihidroergotamina v lekarni brez recepta, lahko pa kupite kombinacijske tablete za bolečine z nizko vsebnostjo ergotamina.

V Rusiji so registrirani trije analgetiki:

Nomigreni (ergotamin tartrat 0,75 mg + kofein 80 mg + propifenazon 200 mg + kamilfin klorid 25 mg + mokloxamin citrat, 20 mg). Ergotamin prekriva krvne žile, kofein zveni na stene in pospeši absorpcijo tablet, propifenazon ima analgetični učinek, meckloksamin pa nevtralizira siljenje na bruhanje;

Syncapton (ergotamin tartrat 1 mg + kofein 100 mg + dimenhidrinat 25 mg);

Cofetamin (ergotamin tartrat 1 mg + kofein 100 mg).

Toda po mnenju pacientov dve tableti Nomigrena omogočata, da ustavita napad migrene s približno enako hitrostjo in učinkovitostjo kot ena tableta zdravila Zomig. Vendar, če primerjate ta zdravila v smislu varnosti, je bolje, če je triptan. In še vedno je treba upoštevati, da je skupni sprejem derivatov ergotamina in triptanov kategorično kontraindiciran, saj vodi v kritično zoženje možganskih posod!

Pomembno: če vzamete Nomigren ali kateri koli drug kombinirani analgetik z dodatkom ergotamina, lahko uporabite triptane ne prej kot 24 ur!

Derivati ​​erotamina imajo širok spekter kontraindikacij:

Bolezni perifernih krvnih žil;

Kako ravnati s slabostjo med migrenskim napadom?

Migrinski napad skoraj vedno spremlja navzea in včasih ponavlja bruhanje. Ne samo, da je zelo neprijeten, ampak tudi ovira pravočasno absorpcijo prevzetih zdravil proti bolečinam. Če ste vzeli tableto in ste nato bruhali, lahko domnevate, da niste vzeli zdravila. Zato takoj, ko začutite bližajočo se mučenje, takoj vzemite antiemetično (Reglan, Raglan), lahko skupaj z analgetikom.

Vendar pa tudi na samem začetku migrenskega napada, ko je prezgodaj govoriti o navzei in mučenju bolečin, želodec ne deluje pravilno, ne pri polni moči, in hrana, ki jo je jedel dan pred tem, je odložena v njem. Enaka usoda je verjetno počakala na anestetiko, ki ste ga vzeli. Tam bo ležala in korodirala sluznico, ki dodatno povzroča slabost. Da bi se temu izognili, vzemite zdravilo Motilium Pill - zdravilo za preobčutljivost, ki vsebuje kompleks želodčnih encimov, ki pospešujejo prebavni proces.

Kako izbrati drogo za migreno?

Iz zgornje raznolikosti zdravil proti bolečinam ni presenetljivo, da bi postali zmedeni: kakšne tablete lahko izbirate in kje začeti zdravljenje migrene? Najkonkretnejši pristop bo - začeti, tako rekoč, z najmanjšim zlojem, postopoma se približati največjemu in le, če preprosti analgetiki ne pomagajo. Pomembno je, da izberete ustrezno odmerjanje, drugače boste pili še dve tableti za uro, po nekaj urah še dve, na koncu ne bodo delovali tako, ker je trenutek zamujen, in nepošteno napišete zdravilo v "neučinkovitem načinu migrene".

Aspirin iz vseh preprostih nesteroidnih protivnetnih zdravil najbolje reši glavobol, ki ga povzroča migrena. Časovno vzeti 1000 mg aspirina je primeren glede učinkovitosti triptanom, a veliko bolj dostopen. Vendar ne pozabite na korozivni učinek, ki ga ima acetilsalicilna kislina na želodec. Zaradi tega je minus zdravljenje migrene z aspirinom kontraindiciran pri bolnikih z gastritisom in peptično razjedo.

Kot smo že omenili, je bilo v Evropi za škodljive zasvojenostne aditive (kodein, fenobarbital) prijavljeno resnično preganjanje na kombiniranih analgetikah. Zato, če je glavobol hujši, je treba zadovoljiti z rednim aspirinom.

Podjetja, ki se ukvarjajo s podjetjem, so pripravila poseben "anti-migrenski koktajl", sestavljen iz preprostih in dostopnih sestavin:

Kozarec vode z raztopljenim 1000 mg šumečega aspirina;

Skodelica sveže izdelane sladke črne kave ali kozarca iz kole;

Kako deluje? Najprej vzamete velik odmerek aspirina v hitro absorbirani obliki. Drugič, telo dobite s tekočino in glukozo, kar zapolni želodec in pomirja možgane. Tretjič, dobite del želodčnih encimov, ki pomagajo prebaviti vsebino želodca čim hitreje in ga potisniti v črevesje, kjer se absorbira aspirin. Ta "koktajl" res deluje! Poskusite, če imate čiar ali gastritis, zamenjajte aspirin z nalgesinom ali naproksenom v odmerku 500-750 mg.

Triptani so zdravila na prvi liniji v navzočnosti črevesja želodca ali dvanajstnika, pa tudi pri poslabšanju gastritisa ali pod pogojem, da se aspirin ne pojavi 45 minut po zaužitju. Še enkrat se spomnimo: za zdravljenje migrene triptanov potrebuje dovoljenje od zdravnika!

Enokomponentne analgetike (ibuprofen, analgin, paracetamol, diklofenak) se ne smejo uporabljati v čisti obliki, zlasti analgetiku. Poskusite sami preskusiti učinek ibuprofena (600-800 mg) ali ketorolaka (20 mg), morda bo to dovolj, da se med napadom hitro in popolnoma znebite glavobola. Toda paracetamol in diklofenak se težko primerjajo z aspirinom pri učinkovitosti pri zdravljenju migrene. Čeprav, kot veste, je vsaka oseba individualna.

Kombinirani analgetiki (Citramon, Pentalgin) se veliko bolj pogosto uporabljajo za lajšanje napadov migrene in so boljši, vendar ne pozabite, da smo govorili o škodljivih dodatkih in zasvojenosti. Formulacije, ki vsebujejo kodein in fenobarbital, se lahko uporabljajo le za zdravljenje blage migrene z 2-3 zasegi na mesec.

Izbrano zdravilo za migreno lahko štejemo za učinkovito, če:

Popolnoma razbremeni glavobole najpozneje 4 ure po zaužitju;

V prvih 2 urah se slabost pojavi navzea in fotofobija, bolečina pa prehaja iz pulza v dolgočasno in postopoma umira;

Pomaga vam, da ustavi napad vedno ali skoraj vedno;

Glavobol se ne nadaljuje naslednji dan;

Ni vam treba ponoviti sprejema zdravila ali dodati drugega med napadom.

Kako jemati zdravilne učinkovine proti migreni?

Ne, ne gre za strogo upoštevanje navodil, ne za žvečenje tablete, ki niso namenjene za to, in pijte jih z dovolj vode. Samoumevno. Pri zdravljenju migrene je morda najpomembnejši čas zdravljenja in ne njegova sestava. Vsak analgetik, preprost ali kombiniran, navaden ali poseben, lahko prekine hudo glavobol, ne glede na vzrok. Vendar z migreno imate nekaj minut, da mu daste to priložnost.

Razširitev in vnetje možganskih žil je edini vzrok glavobolov samo v prvih 40 do 120 minutah od začetka napada (odvisno od tega, kako hitro se bolečina povečuje). Če ste v prvih dveh urah uspeli jemati zdravila proti pankreatom, imate možnost ustaviti napad. V nasprotnem primeru je zamujena.

Pri slabosti, strahu pred močno svetlobo in nestrpnosti glasnih zvokov se pridružijo mučnemu glavobolu, to kaže, da so impulzi bolečine že prešli skozi vlakna trigeminalnega živca in dosegli možgansko skorjo. Mehanizmi bolečine so bili intenzivirani, kar je za analgetike zelo težko ustaviti, zlasti glede na nesmiselnost peroralne uporabe.

Pomembno: Prepozno, vzeti zdravilo proti bolečinam, ne glede na vrsto in sestavo, vam ne bodo pomagali znebiti glavobola migrene, vendar boste dobili vse negativne učinke in neželene učinke. Ne prekoračite odmerka in ne sprejemajte ponovitve vsako uro, v upanju na olajšanje. Če napad migrene spremlja ponavljajoče bruhanje, sploh ni smiselno vzeti tablet - samo injekcije.

Kombinirani analgetiki so bolj verjetni, da vam bodo pomagali pri zamujanju optimalnega časa vnosa, vendar je to le zato, ker pomirjujoči dodatki vsebujejo dolgotrajno občutljivost možganske skorje in se več ne bojijo vzroka, temveč učinek. Ker koncentracija kodeina in fenobarbitala v takih pripravkih ni dovolj, uspeh ni zagotovljen. Toda nenadzorovano zdravljenje migrene s kombiniranimi analgetiki zagotovo vodi k pojavu odvisnosti od njih. Pri jemanju zdravila z dodatkom fenobarbitala ali kodeina priporočamo ne več kot dvakrat na mesec.

Neustrezni bolečine morilec običajno postane razlog, da oseba trpi zaradi strašnega glavobola ves dan in sčasoma povzroči reševalno vozilo. Zdravniki so ga intramuskularno injicirali z Baralginom, Dimedlom, včasih celo s Relaniumom, tako da je izčrpan bolnik hitro zaspal. Poskusi, da se nikoli ne bi prenesli v to stanje: prvič, zdravje je nevarno, in drugič, privede do povečanja napadov migrene v prihodnosti.

Pomembno: Stolnega glavobola ne morete stojno prestati in zavrniti jemanja zdravilnih učinkovin, ki se nanašajo na njihovo škodo. Daljši in bolj boleči bodo napadi, pogosteje se bodo ponovili.

Seveda, sploh ne morete storiti ničesar in ga samo prenašati: v možganih so zaščitni mehanizmi proti bolečinam, ki izklopijo bolečino, ko preneha biti alarm za vas, kot gostitelj, in postane grožnja samemu telesu. Po največ 72 urah se bo v krvi ogrozila ogromna koncentracija hormona serotonina, sindrom bolečine pa bo odstranjen.

Vendar zaloge možganov niso neskončne - ne morejo proizvesti serotonina v nenavadnih količinah, neizogibno pa bo sledilo upadanje. In nizka raven tega hormona v krvi povzroči, da oseba iz kakršnega koli razloga doživi hude bolečine, tudi najmanjše. Z drugimi besedami, prag bolečine se zmanjša in v migrenah je nesreča.

Painkillers: pomoč ali škoda?

Absolutno vsi analgetiki za lajšanje bolečine in vnetja motijo ​​sintezo encima ciklooksigenaze. Toda ta encim ni vpleten samo v razvoj vnetja, temveč je prisoten tudi v sluznici zdravega želodca. Pomanjkanje ciklooksigenaze povzroči redčenje in razjede sluznice, zato je zloraba nesteroidnih protivnetnih zdravil napolnjena z razvojem gastritisa in razjed. Ta zdravila slabo vplivajo na delovanje jeter in ledvic, saj se iz telesa izločajo prek enega od teh organov ali celo obeh.

Druga negativna točka je fiziološka zasvojenost. Telo se navadi na dejstvo, da je nekaj malega od tega, da se "dober tableta" od nikoder pojavi in ​​odpravi vnetje. Želi vse manj in manj teh tablet. Kot rezultat, če bi se prej lahko znebili migrene s 500 mg aspirina, zdaj le 1500 mg pomoč. Število zdravil se povečuje, zato se povečajo neželeni učinki. Obstaja začarani krog, ki ga včasih težko izstopi, saj se mora odreči drogam.

V medicini obstaja poseben izraz, ki se nanaša na glavobol, ki ga povzroča drog - abuzusnaya (iz angleščine, "zloraba" - zloraba). Takoj, ko oseba, ki ima tako težavo, zmanjša koncentracijo analgetikov v krvi, nastane bolečina, zgolj kot reakcija na dejstvo, da ni vzel tablete pravočasno. Govori o svoji zasvojenosti in še naprej povečuje uporabo zdravil proti bolečinam, dokler ne pride do hospitalizacije z diagnozo akutne zastrupitve z drogami.

Pomembno: Po podatkih SZO 1 od 50 prebivalcev na planetu trpi za glavobol, približno petkrat bolj pogosto kot moški, žrtve odvisnosti od drog.

Skoraj vsi ljudje, ki se že dolgo in redno zatekajo k zdravljenju migrene z analgetiki, razvijejo močno psihološko odvisnost od tablet. Vedno se bojijo napadov, imajo s seboj škatle in mehurji z njimi, velik del svojega dohodka spustijo na zdravila, vzamejo tablete prav tako, da "preprečijo bolečino". Se prepoznate v tem opisu? Poskusite ostati!

Zdravila proti bolečinam lahko vzamete največ dvakrat na teden. Med migrenskim napadom je treba to storiti pravočasno in strogo v terapevtskem (ni podcenjen!) Odmerku. Sprejem prej ne morete ponoviti, kot je navedeno v navodilih, pijete več tablet na dan, kot je priporočeno, ali namesto tega pijete druge tablete, pod pogojem, da niste presegli odmerka vsake posamezne droge. Vsi vas bodo zastrupili in bolečine ne bodo odstranjene, če to ne bi mogle storiti takoj.

Pomembno: V skladu z mednarodnimi zdravstvenimi standardi, brez tveganja za razvoj zasvojenosti, lahko enokomponentne analgetike vzamemo največ 15 dni na mesec in kombinirane, polnarkotične in triptane - ne več kot 10 dni na mesec.

To je vse, seveda, čudovito - pravite - ampak kaj če boli?! In nič ne pomaga? In zasegi se povečajo le? Na ta vprašanja bomo poskušali odgovoriti v naslednjem poglavju.

Kako zmanjšati pogostost napadov migrene?

Uspešno reševanje te težave je enako odvisno od vas in vašega zdravnika. Kaj lahko storite, da bi migrene napadali bolj redke in manj boleče? Na samem začetku pogovora smo razpravljali o sprožilcih - zunanjih in notranjih dejavnikih, ki povzročajo nastanek napadov. Škoda, toda nevropatologi navajajo, da skoraj nobeden od bolnikov z migreno ne vodi dnevnika na njihov nasvet in ne poskuša identificirati lastnih sprožilcev. Vsakdo pravi, da je nekaj takega, kot je "imam napade, ko sem živčen" ali "nisem dovolj spala", vendar ne delajo nič, da bi se zaščitili pred temi tveganji!

Poskusite prenehati govoriti o načelu "ne, smo, življenje je." Popolnoma si lahko organizirate pravilen način dela in počitek, se naučite sprostiti po stresu, v sebi vključite ljubezen do svetlobe, zdravo hrano, šport in aktiven življenjski slog. Če napadi povzročajo zunanje dejavnike (podaljšane glasne zvoke, onesnažen zrak, alergene), jih preprosto odstranite iz svojega življenja. No, če tudi najbolj skrben odnos do sebe še vedno ne omogoča zmanjšanja pogostosti napadov migrene, je čas, da se posvetujete z zdravnikom za resno zdravljenje.

Po pregledu vam bo predpisan tečaj za jemanje posebnih zdravil, katerih cilj je zmanjšanje občutljivosti cerebralnih plovil. Ne razbremenijo glavobola, ampak preprečijo njegovo pojavljanje. Vsako osebo s hudo migreno je priporočljivo enkrat v 2-3 letih opraviti takšne preventivne ukrepe zdravljenja, ki običajno trajajo 3-6 mesecev.

Obiščite zdravnika, če:

Vsak mesec imate 3 ali več napadov migrene in v intervalih med njimi imate ozadje in pritisnete glavobol;

Prisiljeni ste presegati priporočene odmerke in pogostost uživanja analgetikov, ker so izgubili svojo učinkovitost in vaša migrena je izven nadzora.

Da bi zmanjšali pogostost napadov migrene, uporabljamo zdravila različnih razredov:

Antiepileptične droge - Topamax v odmerkih do 100 mg, valproinska kislina (Depakin), gabapentin (Neurontin, Tebantin). Ta zdravila zmanjšujejo razburljivost možganov, zato sprožilci ne tako enostavno in hitro povzročijo migrenskega napada;

Antidepresivi - zdravila, ki povečajo koncentracijo serotoninskih in noradrenalinskih hormonov v krvi, na primer venlafaksin (Velafax, Efevelon, Venlaksin), paroksetin (Paxil, Rexetin, Tsipramil) in triciklični antidepresivni amitriptilin. Vsi so namenjeni krepitvi zaščite možganov proti bolečinam. Uporablja se v minimalnih terapevtskih odmerkih;

Beta blokatorji - Propranolol, Anaprilin, Obzidan, uporabljajo za znižanje krvnega tlaka. Takšna zdravila tudi upočasnijo srčni ritem, zato so predpisana za zdravljenje migrene le za tiste, katerih tlak skoraj vedno ostane pri 120/80, in pulz je stabilen;

Zaviralci kalcijevih kanalov - Verapamil in nimodipin (Nimotop) se uporabljajo za migrene. Za znižanje krvnega tlaka so potrebni precej visoki odmerki teh zdravil, a na splošno dobro stabilizirajo vaskularni tonus;

Zdravila, ki izboljšajo cerebralno cirkulacijo - na primer, vazobral v kapljicah in tabletah. Pri zdravljenju migrene ima zmerno učinkovitost, vendar je popolnoma varna in ustreza skoraj vsem;

Magnezijevi preparati - okrepiti krvne žile in ohranjati srce.

Napad se začne: kaj storiti?

Naj povzamemo naš pogovor o zdravljenju migrene, sestavimo celoten arzenal in pripravimo jasen akcijski načrt, da ne izgubimo niti enega dragocenega trenutka, ko pride do napada nad vami.

Torej, če se je glavobol začel:

Takoj pojdite domov, vzemite čas s službe;

Vzemite toplo prho, uporabite aromatična olja, ki vam pomagajo obvladovati bolečino (sivka, pačuli, bergamot);

Naredite skodelico sladkega čaja ali kave, raztopite 2 šumečih tablet aspirina v kozarcu, pojedo nekaj svetlobe, če še dolgo ne jeste, vzemite tablete Motilium in če ste bolni, potem Cerukal;

Zaprite prostor, zaprite zavese, ležite pod pokrovčkom, se sprostite in poskušajte spati;

Če se po 45-60 minutah bolečina ni začela umikati, uporabite temperaturni kontrast: postavite hladno mokro brisačo na čelo ali pod vrat in spustite noge v bazenu vroče vode. Vprašajte nekoga iz družine, da vam masažo ali pa se zatečejo k akupresuri, katere sheme je enostavno najti na netu;

Po 2 urah, če se sindrom bolečine še vedno ni zmanjšal, vzemite triptan ali kombinacijo analgetika s pomirjevalno komponento;

Če se po dveh urah po tem napadu ne ustavi, se je začelo bruhanje, ne jemljite več tablet, pokličite reševalno vozilo ali vbrizgajte zdravilo Baralgin / Ketorolac doma, če obstaja takšna možnost.

Kdaj poklicati rešilca?

Obstajajo primeri, ko morate poklicati rešilca. Čeprav migrena ni nevarna bolezen, v zelo redkih primerih prevzame grozljive oblike in lahko povzroči resne zaplete. Previdno preberite ta seznam: tudi če ste se sama ukvarjali s samimi napadi, bi morali nekateri odstopanja od običajnega scenarija takoj privzemiti slušalko.

Pokličite rešilca, če:

Napad traja več kot tri dni, to pomeni, da imate tako imenovani "status migrene", katerega rezultat, zlasti v odrasli dobi, lahko postane možganska kap;

Imate večkratno bruhanje, drisko in dehidracijo;

Migrenska aura traja več kot 1 uro;

Slab vid, govor, dotik in vonj se ohranjajo v celotnem napadu in ne le pred njim;

V preteklosti migrena nikoli ni spremljala aura, zdaj pa se je nenadoma pojavila;

Imate hudo omotico, črnilo v očeh, ukrivljenost obrisov predmetov, popolno slepoto, izgubo zavesti, dezorientacijo v prostoru;

Tečaj migrene se je dramatično spremenil, v zadnjem tednu pa imate drugi ali tretji napad;

Imate starejšo starost 55 let, imate migreno že dolgo in nenadoma imate resen glavobol, podoben migreni.

Upajmo, da smo danes lahko odgovorili na vsa vaša vprašanja o migracijah, pomagali pridobiti upanje in predlagali načine za prevzem nadzora nad to podkupno in skrivnostno boleznijo. Bodite pozorni in bodite zdravi!

Poleg Tega, Preberite O Plovilih

Kaj to pomeni, če levi testis boli po operaciji varicocele

Vsebina

Zakaj levi testis poškoduje varicocele po operaciji? Takšno vprašanje pogosto zahtevajo ljudje, ki so opravili ta postopek. Začetek krčenja žil v predelu modnega možganja zahteva kirurško poseganje, zaradi česar se lahko po operaciji varikokele pojavi bolečina.

Zvišanje nevtrofilcev

Pri analizi krvi lahko ugotovi, da so nevtrofilci zvišani. Kaj to pomeni za odraslega in ali je vredno doživljati?Kaj so pas nevtrofilcev?Najprej morate ugotoviti, kaj so paličaste nevtrofilce.

Ishemična možganska kap - kakšna je, simptomi, učinki, zdravljenje in prognoze za življenje

Ishemični možganski kap je patološki proces, ki se kaže v obliki blokade (krči, krvnih strdkov, embolija itd.) Možganskih posod in povzroči kršitev njegove popolne krvne slike.

Vzroki za ekspiracijsko dispnejo

Dispneja v sodobni medicinski praksi je občutek pomanjkanja zraka, povezanega s kršenjem ritma dihanja. Ko našemu telesu primanjkuje kisika, povečuje pogostost in ritem dihanja ter s tem odpravlja pomanjkanje.

Monociti v krvi

Monociti (MONO) so celice krvnega sistema, ki spadajo v serijo levkocitov. So največji predstavniki levkocitne družine.Tvorba teh celičnih elementov se pojavi v celicah kostnega mozga, od koder vstopijo v kri.

Pregled mitralne insuficience, 1, 2 in preostale stopnje bolezni

Iz tega članka boste izvedeli: kaj je pomanjkanje mitralnega ventila, zakaj se razvija, kako se manifestira. Obseg bolezni in njihove značilnosti.